Poliüretan Sprey Köpüğün avantajları


Sprey Poliüretan Köpük, mükemmel ısı yalıtımı sayesinde yüksek enerji tasarrufu sağlamasının yanında aşağıda belirtilen bir çok üstün avantaja da sahiptir:

Isı köprülerini tamamen ortadan kaldırır.
Sprey işlemi, ekyersiz özelliği sayesinde düzensiz şekilli yüzeylerin (kubbe, kolon, çatı) yalıtılmasında       büyük kolaylık sağlar. Yüzeye çok iyi yapışarak şeklini alır.
Polietilen hariç her türlü yüzeye (ahşap, kiremit, metal, beton vb.) çok iyi yapışır.
Monte etmek için ayrıca bir yapıştırıcı maddeye veya mekanik sabitlemeye gerek yoktur.
Uygulamadan birkaç dakika sonra sertleşir ve üzerinde yürünebilir hale gelir.
Son derece hafiftir.
Önemli derecede ses yalıtımı da sağlar (50-55dB).
Tek bir işlemle hem ısı yalıtımı hem de su geçirmezlik sağlar.
Su sızdırmazlık bandı kullanımına gerek yoktur.
Bünyesinde bakteri ve haşere barındırmaz.
Su buharı geçirgenliği sayesinde yüzeyin nefes almasını sağlar, böylece yoğunlaşmayı önler.Ayrıca buhar dengeleyici kullanımına gerek duyulmaz.
Uygulama çok kısa süre içerisinde tamamlanır böylece zamandan tasarruf sağlar. Günde 750-1.500m2 ye kadar uygulama yapılabilir.
Eski ve yeni tüm yapılara uygulanabilir.
UNE 23727 standardına göre M3, UNE EN 13501-1 standardına göre Class E alev dayanımı  özelliğine sahiptir. (TSE Standartlarında B2 Alev dayanımı özelliğinde-Kendi kendine alev almaz ve       alev yürütmez özelliktedir.)
Ülkemizde TSE 10981 (Binaların Isı Yalıtımı İçin Püskürtmeyle Uygulanan Poliüretan Köpük) standartına göre uygulaması gerçekleştirilir.


Uygulama alanları:


Çatı Yalıtımı - Alttan


Poliüretan Köpük malzemesinin düşük bir kalınlıkla son derece düşük ısı iletkenliği ve yüksek ısı yalıtım performansı, hem zaman hem de para olarak maliyetli olan çatı alanlarının ısı yalıtımı uygulanmalarına olanak sağlamaktadır. Püskürtme Poliüretan Köpük, zahmetli kesme ve monte etme işlemlerine gerek olmadan ahşap çatı kirişlerinin arasına veya beton zemin üzerine yüksek basınç altında özel sprey tabancası ile püskürtülür. Böylece, normal yalıtım malzemeleri döşendiği zaman meydana gelen enerjiyi israf eden ekyerleri olmadan yüksek ısı yalıtımı ve hava geçirmez bir poliüretan köpük yalıtım tabakası elde edilir.

Hava geçişini engeller.
Su yalıtımı ve ses yalıtımına olanak sağlar.
Böcek, haşere barındırmaz ve anti bakteriyeldir.
Su ile temasında bozulmaz, çürümez ve koku yapmaz.
Isı köprülerini ortadan kaldıran kesintisiz yalıtım sağlar.


Çatı Yalıtımı - Üstten


Sprey Poliüretan Köpük kuru ve tozdan arındırılmış kiremit yüzeyine herhangi bir mekanik sabitlemeye veya yapıştırıcıya ihtiyaç duymadan yüksek basınç altında özel sprey tabancası ile püskürtülür. Uygulama sonrasında Püskürtme Poliüretan Köpük üzerine UV dayanımlı Polyurea uygulaması ile ekyersiz su yalıtımı ve ısı yalıtımı sağlanmış olur. Beton kalıp sistemi ile oluşturulmuş çatı alanlarında 5x5 taşıyıcılar arasına uygulanan Püskürtme Poliüretan Köpük, zahmetli kesme ve monte etme işlemlerine gerek olmadan beton zemin üzerine yüksek basınç altında özel sprey tabancası ile püskürtülür. Böylece, normal yalıtım malzemeleri döşendiği zaman oluşan ekyerleri olmadan, kesintisiz ısı yalıtımı ile yoğunlaşmayı engelleyen bir poliüretan köpük yalıtım tabakası elde edilir.

Buhar bariyerine gerek duyulmaz.
Su yalıtımı ve ses yalıtımına olanak sağlar.
Böcek, haşere barındırmaz ve anti bakteriyeldir.
Su ile temasında bozulmaz, çürümez ve koku yapmaz.
Isı köprülerini ortadan kaldıran kesintisiz yalıtım sağlar.


Çatı Arası Yalıtımı


Poliüretan Köpük, uygulandığı beton yüzeyin detay noktalarında girinti ve çıkıntılarına kolay ulaşabilme ve ısı köprülerini yok etme yeteneği ile yatay ve düşey bütün yüzeyde iğne deliğinin bile kapandığı ekyersiz bir yalıtım örtüsü meydana getirir. Tavan arasının örneğin bakım çalışması için yaya trafiğine maruz kalması veya depo olarak kullanılması halinde, üstüne suntalar gevşek şekilde döşenebilir.

Buhar bariyerine gerek duyulmaz.
Su yalıtımı ve ses yalıtımına olanak sağlar.
Kaşındırmaz, böcek ve haşere barındırmaz.
Su ile temasında bozulmaz, çürümez ve koku yapmaz.
Isı köprülerini ortadan kaldıran kesintisiz yalıtım sağlar.


Dış Cephe Yalıtımı


Püskürtme Poliüretan Köpük’ün uygulandığı yüzey formu önemsizdir. Yüzey formu hangi şekilde olursa olsun hiçbir yapıştırıcıya ve mekanik sabitlenmeye ihtiyaç duymadan yüzey formunu alarak kesintisiz kaplama yeteneği ile ısı köprülerini yok ederek yapışır. Çok güçlü yapışma özelliğine sahip olduğu için darbe, sarsıntı, tektonik hareketlerden ve titreşimlerden etkilenmez. Esnektir, yapıyla birlikte çalışır. Yapışan köpüğün ömrü bina ile eş değerdir. Sprey Poliüretan Köpük uygulaması ile ısı yalıtımı gerçekleştirilmiş dış cephe üzerine son kat olarak uygulanan dekoratif kaplama seçenekleri (sıva-boya, kompozit dış cephe giydirme, granit veya doğal taş kaplama vs.) yapıyı suya, mekanik etkilere, aşınmaya ve güneşin ultraviyole etkilerine karşı korumuş olur.

Yüzeyde dübel delmesine gerek yoktur.
Isı köprülerini ortadan kaldıran kesintisiz yalıtım sağlar.
Su ile temasında bozulmaz ve uygulandığı yerden ayrışmaz.
Su buharı geçirgenliği sayesinde yüzeyin nefes almasını sağlar.
Günde 500-750 m² alanın ısı yalıtımı kaplaması yapılmasına olanak sağlar.


Katlar Arası Yalıtım


Püskürtme Poliüretan Köpük sistemi beton yüzeyine herhangi bir mekanik sabitlemeye veya yapıştırıcıya ihtiyaç duymadan yüksek basınç altında özel sprey tabancası ile püskürtülür. Malzeme kendiliğinden yapışır, diğer sistemlerde yaşanılan yoğun kesme ve monte etme işleminin yapılması gerekmez. Su boruları ve elektrik kabloları izolasyonun altına kolayca döşenebilir. Eski kemeri bodrumlar, çıkıntılı veya baklava şeklindeki alt yüzeyler gibi düz olmayan alanlar, Sprey Poliüretan Köpük malzemesi kullanılarak hızlı ve ekonomik şekilde izole edilebilir. İzolasyon geleneksel yalıtım yöntemlerine göre ekyersizdir. Tabandan soğuk hava girmesi ve ısı kaybına yol açan riskleri ortadan kaldırır.

Küf ve terleme oluşmasını önler.
Matkapla delme ve monte etme işlemi uygulanmaz.
Uygulanan köpük ile yüzey arasında herhangi bir boşluk kalmaz.
Düz olmayan alanlara ve prefabrik kalıp beton tavanlara uygulanabilir.
Günde 750-1.500 m² alanın ısı yalıtımı kaplaması yapılmasına olanak sağlar.


İç Cephe Yalıtımı


Poliüretan Köpük yalıtım malzemesinin püskürtme köpük işlemini kullanarak dış duvarın iç kısmına uygulanması kolaydır. Püskürtme Poliüretan Köpük, zahmetli kesme ve monte etme işlemlerine gerek olmadan iç duvar yüzeyine yüksek basınç altında özel sprey tabancası ile püskürtülür.  Oluşan püskürtme poliüretan yalıtım tabakasına, kısa bir sertleşme süresinden sonra öncesinde uygulanan tahta çıtalar üzerine alçıpan, dekoratif tuğla örgü veya sıvalı örgü uygulanarak dışa bakan duvarlar içten kaplanır. Daha az kalınlıkla yüksek ısı yalıtımı sağlanırken oldukça az mekân kaybı olur.

Odalar çabuk ısınır.
Esnek iç duvar tasarımı.
Oldukça az mekân kaybı.
Buhar bariyeri kesinlikle gerekli değildir.


Teras Yalıtımı


Teras çatının Püskürtme Poliüretan ile kaplanması, geleneksel yalıtım yöntemleriyle karşılaştırıldığında zaman olarak %80’e varan tasarruflar getirdiği ve yatırım maliyetleri yönünden de %50’ye varan tasarruflar sağladığı kanıtlanmıştır.

Özellikle önemli alanlar ve kubbeli yerler veya parapetlerin üzerinde ulaşılması zor olan alanların yalıtımı kolayca yapılabilmektedir. Üzerinde yürünmez teras alanlarında kaplı bulunan bitüm uygulanmış eski çatı kaplamasının üzerine kolayca püskürtülebilir. Poliüretan köpük çok çabuk sertleşir ve birkaç dakika sonra üzerinde yürünebilecek hale gelir. Daha sonra, Polyurea veya poliüretan kaplama seçenekleri ile UV koruma uygulanarak hem ısı yalıtımı hem de su yalıtımı sağlanmış olur. Üzerinde yürünür teras çatı uygulamalarında ise uygun şap uygulaması sonrasında seramik veya Polyurea uygulanabilir.

Günde 750-1.500 m² uygulama kapasitesi.
Mekanik sabitlemeye ihtiyaç duymadan yapışır.
Üzerinde yüründüğünde esneme veya ses yapmaz.
Isı köprülerini ortadan kaldıran kesintisiz yalıtım sağlar.
Duvar-baca dipleri, girinti ve çıkıntılara kolay uygulanma.


Temel Yalıtımı


Temel perde beton yüzeyine, hiçbir yapıştırıcıya ve mekanik sabitlemeye ihtiyaç duymadan yüksek basınç altında püskürtülerek uygulanan poliüretan köpük uygulandığı detay noktalarında, girinti ve çıkıntılara kolay ulaşabilme yeteneği ile yatay ve düşey bütün yüzeyde iğne deliğinin bile kapandığı ekyersiz bir yalıtım örtüsü meydana getirir. Sprey Poliüretan Köpük çok güçlü yapışma özelliğine sahip olduğu için darbe, sarsıntı ve titreşimlerden etkilenmez. Esnektir, yapıyla birlikte çalışır. Temel perde beton yüzeyleri, üzerine uygulanan Sprey Poliüretan Köpük sonrasında yüksek esneme, yüksek yırtılma ve yüksek kimyasal dayanımlı İZOSPREY Polyurea ile ekyersiz kaplanarak ısı ve su yalıtımı sağlanmış olur.

Kesintisiz ısı ve su yalıtımı sağlar.
Asit, baz ve tuzlu ortamlara dayanıklıdır.
Buhar bariyeri kesinlikle gerekli değildir.
Günde 750-1.500 m² uygulama kapasitesi.
Su ile temasında bozulmaz, çürümez ve koku yapmaz.


Endüstriyel Çatı Yalıtımı


üskürtme Poliüretan Köpük, yerinde uygulama özelliği sayesinde metal saç profildeki yüzeye, yüksek basınç altında püskürtülerek uygulandığı yüzeyin detay noktalarında, çatı taşıyıcıların girinti ve çıkıntılarına kolay ulaşabilme, vida deliklerinin oluşturduğu ısı köprülerini yok etme yeteneği ile yatay ve düşey bütün yüzeyde iğne deliğinin bile kapandığı ekyersiz bir yalıtım örtüsü meydana getirir. Poliüretan köpük yalıtım tabakasına daha sonra yalnızca Polyurea veya poliüretan kaplama seçenekleri ile UV koruma uygulanarak hem ısı yalıtımı hem de su yalıtımı sağlanmış olur. Alttan gerçekleştirilen uygulamalar sonrasında herhangi başka bir işlem yapmaya gerek yoktur.

Yoğunlaşmayı engeller.
Kar yükü ve rüzgâra karşı çatıyı güçlendirir.
Çatı yüzeyinden hava, su ve toz geçirimini engeller.
Isı köprülerini ortadan kaldıran kesintisiz yalıtım sağlar.
Su ile temasında bozulmaz ve uygulandığı yerden ayrışmaz.


Prefabrik Yapı Yalıtımı


Uygulanmış püskürtme köpük, oluşturulan çerçeve konstrüksiyonunun tamamına ilave destek ve dayanıklılık verir. Köpüğün yerinde ve ekyersiz özelliği aynı zamanda geleneksel yalıtım yöntemlerinin yapamadığı, yapının hava sızdırmazlığını garanti eder. Sprey Poliüretan Köpük uygulandığı yüzeyin formu nasıl olursa olsun hiçbir yapıştırıcıya ve mekanik sabitlenmeye ihtiyaç duymadan kesintisiz yapışır. Daha az kalınlıkla yüksek ısı yalıtımı sağlanırken oldukça az mekân kaybı olur.

Odalar çabuk ısınır.
Hava, su ve toz geçirimini engeller.
Sürtünmeden kaynaklı sesleri keser.
Katlar arasında ısı ve ses yalıtımı sağlar.
Bakteri ve haşere barındırmaz, koku yapmaz.
Metal aksamı ve yapıştığı yüzeyi korozyondan korur.


Hayvansal Barınak Yalıtımı


Poliüretan Köpük uygulaması ile hayvansal barınak alanlarında gerçekleştirilen ısı yalıtımı uygulamaları sonrasında verimliliğin arttığı ve ısıtma giderlerinin düştüğü çiftlik sahiplerinin yaptığı tespittir. Püskürtme Poliüretan Köpük, uygulandığı yüzey formu fark etmez her türlü yüzeye hiçbir yapıştırıcıya ve mekanik sabitlenmeye ihtiyaç duymadan yapışır. Çat��lara içten ve dıştan uygulama imkânı sağlar.  Uygulanan Poliüretan Köpük sağlam ve kesintisiz yalıtım tabakasıyla yapıyı hava koşullarından etkili şekilde korur.

Hava, toz ve su gelişini engeller.
Enerji maliyetlerinden tasarruf ettirir.
Günde750-1.500 m² hızlı ve ekonomik uygulama.
Hayvansal atıkların gaz çıkışlarından ötürü bozulmaz.
Isı köprülerini ortadan kaldıran kesintisiz yalıtım sağlar.
Hayvan sağlığı açısından herhangi bir tehdit oluşturmaz.


Soğuk Hava Depo Yalıtımı


Poliüretan Köpük ısı yalıtımı uygulaması; mobil izolasyon aracı içerisinde bulunan özel donanımlı makine ve 2 bileşenli sıvı malzemenin, ısıtıcılı hortum yardımıyla uygulama alanına taşınarak, yüksek basınç altında özel sprey tabancası ile uygulama yüzeyine püskürtme olarak istenilen kalınlıkta uygulanması şeklindedir.
Püskürtme Poliüretan Köpük ile gerçekleştirilen soğuk hava deposu ısı yalıtımı sonrasında duvar ve tavan alanlarında herhangi başka bir işleme ihtiyaç duyulmaz. İstenmesi halinde Sprey Poliüretan Köpük uygulaması sonrasında zeminde uygun şap uygulamasından sonra duvar alanlarında ise doğrudan köpük üzerine seramik kaplama gerçekleştirilebilir.

Yüksek enerji tasarrufu sağlar.
Bakteri ve haşere barındırmaz, koku yapmaz.
Çatı yüzeyinden hava, su ve toz geçirimini engeller.
Isı köprülerini ortadan kaldıran kesintisiz yalıtım sağlar.
Gıda ürünleri ile temasında hiçbir sakınca ihtiva etmez.


Boru Hattı Yalıtımı


Boru hatlarının ısı yalıtımı uygulamalarında gerçekleştirilen  Poliüretan Köpük uygulaması; boru üzerine istenilen yalıtım kalınlığını sağlamak için ceketleme sistemi ( alüminyum veya galvaniz malzemeden oluşturulan kılıfın boru yüzeyine kaplanması) yardımı ile mobil izolasyon aracı içerisinde bulunan özel donanımlı makine ve 2 bileşenli sıvı malzemenin, ısıtıcılı hortum yardımıyla uygulama alanına taşınarak, yüksek basınç altında özel sprey tabancası ile boru ve ceketleme sistemi arasında kalan alana enjeksiyon olarak uygulanması şeklindedir.

Esnektir, yapıyla birlikte çalışır.
Buhar bariyeri kesinlikle gerekli değildir.
Günde 500-1.000 metre uygulama kapasitesi.
Isı köprülerini ortadan kaldıran kesintisiz yalıtım sağlar.
Su ile temasında bozulmaz ve uygulandığı yerden ayrışmaz.


Deniz Araçları Yalıtımı


Her türlü deniz taşıtının ısı yalıtımı uygulamalarında, özellikle okyanus tipi balıkçı gemileri ile küçük balıkçı teknelerinin balık saklama kabinlerinin ısı yalıtımı uygulamalarında Sprey Poliüretan Köpük vazgeçilmezdir.

Sprey Poliüretan Köpük’ün uygulandığı yüzey formu önemsizdir. Uygulama sprey veya enjeksiyon (özellikle okyanus tipi balıkçı gemilerinde iki cidar arasına) yöntemleri ile uygulanabilir. Yüzey formu hangi şekilde olursa olsun hiçbir yapıştırıcıya ve mekanik sabitlenmeye ihtiyaç duymadan yüzey formunu alarak kesintisiz kaplama yeteneği ile ısı köprülerini yok ederek yapışır. Çok güçlü yapışma özelliğine sahip olduğu için darbe, sarsıntı ve titreşimlerden etkilenmez. Esnektir, yapıyla birlikte çalışır.

Bakteri ve haşere barındırmaz, koku yapmaz.
Uygulandığı alanı korozyondan korur ve ömrünü uzatır.
Isı köprülerini ortadan kaldıran kesintisiz yalıtım sağlar.
Balık ile temasında sağlık açısından hiçbir sakınca ihtiva etmez.
Deniz suyu ile temasında bozulmaz ve uygulandığı yerden ayrışmaz.

Yalıtımınızı sağlıklı yaptırın paranız cebinizde huzurunuz yerinde kalsın!!!